Mirai po japońsku oznacza „przyszłość”. To auto, które rozpoczyna nowy rozdział w historii motoryzacji.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o naszym nowym aucie na wodór

Mirai wykorzystuje wodór do wytwarzania energii elektrycznej, emitując zamiast spalin parę wodną. Poza nieporównywalną ekologicznością nowa Toyota oferuje także inne cechy definiujące auto nowej generacji takie jak: charakterystyczny design, radość z prowadzenia dzięki doskonałym właściwościom jezdnym i nisko położonemu środkowi ciężkości oraz cichy i dynamiczny silnik elektryczny.

Technologiczna rewolucja

Toyota Mirai została wyposażona System Ogniw Paliwowych (TFCS – Toyota Fuel Cell System), który łączy w sobie rewolucyjne ogniwa paliwowe i sprawdzony napęd hybrydowy.

Jak to działa?

System TFCS jest bardziej wydajny od standardowych napędów spalinowych, nie emituje żadnych zanieczyszczeń i oferuje wygodę znaną z tradycyjnych silników. Zasięg Mirai to aż 500 kilometrów, a tankowanie trwa jedynie 3 minuty.  

Układ napędowy składa się ze specjalnie opracowanych przez Toyotę ogniw paliwowych, przekształtnika FC Boost oraz wysokociśnieniowych zbiorników na wodór.

Silnik Mirai
Jak zasilane jest auto?

Ogniwa paliwowe Toyoty produkują 114 kW mocy (czyli 155 KM) i oferują nieporównywalny współczynnik gęstości mocy wynoszący 3,1 kW/l (to ponad dwa razy więcej niż w poprzednim limitowanym modelu Toyoty FCHV-adv).

Nowy, kompaktowy, wydajny i pojemny przekształtnik został opracowany, aby podnosić napięcie prądu wygenerowanego przez ogniwa do 650 woltów. Wyższe napięcie umożliwiło zastosowanie bardziej kompaktowego silnika elektrycznego i mniejszej liczby ogniw, co z kolei przełożyło się na wysoką wydajność i niski koszt systemu ogniw paliwowych Toyoty.

Pewne, ciche prowadzenie

Wysokonapięciowe ogniwa paliwowe Toyoty i optymalizacja dystrybucji mocy układu zapewniają dynamikę przy każdej prędkości. Pełen moment obrotowy jest dostępny natychmiast po wciśnięciu pedału gazu, co owocuje płynnym przyspieszeniem auta.

Za stabilność i komfort podczas jazdy odpowiada rozmieszczenie komponentów układu napędowego pod podłogą tworzący nisko położony środek ciężkości, idealny rozkład mas na przednią i tylną oś oraz sztywna konstrukcja nadwozia z dodatkowymi wzmocnieniami w tylnej części auta.

Całkowicie płaski spód auta oraz aerodynamiczny kształt świateł zmniejszają opory powietrza, poprawiając ekonomię i stabilność podczas jazdy. Specjalne tunele aerodynamiczne umieszczone przy tylnych lampach dodatkowo poprawiają zachowanie auta podczas jazdy na wprost.

Za niezwykłą ciszę wewnątrz odpowiadają elektryczny silnik, pełne uszczelnienie wszystkich elementów nadwozia, użycie wygłuszających i absorbujących dźwięk materiałów wokół kabiny, a także dźwiękoszczelne szyby w drzwiach i szyba czołowa.

Tryb wspomagający układ hamulcowy odzyskuje energię podczas hamowania zapewniając jeszcze skuteczniejsze wytracanie prędkości podczas na przykład zjazdów z dużych wzniesień.

Przyszłość z wodorem

Potrzeba stworzenia alternatywy dla paliw kopalnych jest oczywista i realna. W Toyocie wierzymy, że wodór jest odpowiedzią. To najbardziej dostępny pierwiastek we wszechświecie, możemy go znaleźć praktycznie wszędzie. Wodór zapewnia energię naszym domom i biurom, przyszedł czas aby zaczął napędzać nasze auta.

Reakcja chemiczna

Podczas tankowania Toyoty Mirai wodór zostaje wtłoczony do specjalnych zbiorników wyposażonych w filtry węglowe. Podczas jazdy powietrze dostaje się przez przedni grill do ogniw paliwowych, gdzie wchodzi w reakcję z wodorem tworząc energię elektryczną. Po wciśnięciu gazu energia zostaje przekazana bezpośrednio do silnika. Czy wiesz jaki jest produkt uboczny tej reakcji? To woda, która wydostaje się z auta przez rurę wydechową.

Można powiedzieć, że Mirai zaznacza swoją obecność w świecie motoryzacyjnym nie zaznaczając swojej obecności w przyrodzie.

/

Toyota Mirai będzie dostępna w wybranych krajach (Wielka Brytania, Niemcy, Dania) od września 2015.

Przyszłość nadjeżdża. Przyszłość to Mirai…

Galeria

Dowiedz się więcej o Toyocie Mirai

Toyota na targach Poznań Motor Show 2016 Toyota na targach Poznań Motor Show 2016 Sprawdź szczegóły Toyota Mirai z funkcją łączności satelitarnej Toyota Mirai z funkcją łączności satelitarnej Eksperymentalna wersja Toyota Mirai po raz pierwszy w Polsce Toyota Mirai po raz pierwszy w Polsce Zobacz relację Przełom w badaniach Przełom w badaniach Bardziej wydajne i trwałe ogniwa paliwowe Linia stylistyczna Toyota GR Sport Linia stylistyczna Toyota GR Sport Dni Otwarte Setny wyścig Toyoty w wyścigach długodystansowych Setny wyścig Toyoty w wyścigach długodystansowych Sprawdź Nowa marka KINTO Nowa marka KINTO Dostawca nowoczesnych usług mobilności Nowy model z segmentu A powstanie w Kolinie Nowy model z segmentu A powstanie w Kolinie Dowiedz się więcej Toyota Mirai z nowym rekordem Toyota Mirai z nowym rekordem 1003 km na jednym tankowaniu Nowa Toyota Yaris Cross Nowa Toyota Yaris Cross Dowiedz się więcej Fakty i mity na temat samochodów z napędem wodorowym Fakty i mity na temat samochodów z napędem wodorowym Zeroemisyjne auto na prąd Ruszyła przedsprzedaż Toyoty Mirai Ruszyła przedsprzedaż Toyoty Mirai Dowiedz się więcej o wodorowym sedanie