Czy apteczka w samochodzie jest obowiązkowa?

Aktualne przepisy prawne

Nie wiesz czy apteczka w samochodzie jest obowiązkowa? Zastanawiasz się czy grożą Ci konsekwencję za jej nieposiadanie? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź czy musisz mieć apteczkę.

Czy apteczka w samochodzie jest obowiązkowa?

Według polskiego prawa nie ma obowiązku posiadania apteczki w samochodzie, ale udzielenie pierwszej pomocy ofiarom wypadku jest obowiązkowe. Podpowiadamy co warto przewozić w aucie, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym uczestnikom ruchu.

Co powinno znaleźć się w apteczce samochodowej?

Niektóre pojazdy są od nowości wyposażone przez producentów w fabryczne zestawy, w pozostałych przypadkach to na właścicielach spoczywa odpowiedzialność wyposażenia swojego auta w niezbędne akcesoria do niesienia pierwszej pomocy. Wybierając się na zakupy warto pamiętać, że apteczka apteczce nierówna. Najprostsze i najtańsze zestawy pierwszej pomocy kupowane w supermarketach są przeważnie bardzo ubogo wyposażone, a produkty, które w nich znajdziemy będą adekwatnie niskiej jakości.

Apteczka w swojej najbardziej podstawowej wersji powinna zawierać sterylne kompresy gazowe, plastry z opatrunkiem i bez opatrunku, bandaże, opaskę elastyczną, środek dezynfekujący na bazie etanolu, ustnik do wykonywania sztucznego oddychania metodą usta-usta, trójkątną chustę, lateksowe rękawiczki ochronne, folię termoizolacyjną a także agrafki, nożyczki oraz instrukcję udzielania pierwszej pomocy. Tak skompletowany zestaw pozwoli nam zadbać o swoje bezpieczeństwo, a także nieść doraźną pomoc na miejscu wypadku.

Czego nie powinniśmy przewozić w apteczce samochodowej?

Zdecydowanie należy unikać przewożenia wszelkiego rodzaju leków. Wnętrze samochodu – zarówno jego kabina, jak i przestrzeń bagażowa – są narażone na wysokie zmiany temperatury i wilgotności. Farmaceutyki z reguły muszą być przechowywane w ściśle określonych warunkach i auto, nawet garażowane, jest nieodpowiednim miejscem dla leków.

Jak sprawdzić czy moje auto posiada apteczkę samochodową?

Najbardziej popularne miejsca, w których możemy znaleźć zestawy pierwszej pomocy to schowek, bagażnik oraz przestrzeń pod przednim fotelem pasażera. Apteczki są przeważnie zapakowane w czerwone lub pomarańczowe etui, choć zdarzają się także czarne opakowania. Niezależnie od koloru, większość z nich została oznaczona wyraźnym symbolem krzyża. Na opakowaniu możemy znaleźć także spis ich zawartości, certyfikaty lub numery alarmowe. Jeśli Twoje auto nie zostało wyposażone w apteczkę, lub ta zagubiła się albo została już wykorzystana, możesz łatwo zaopatrzyć się w certyfikowany zestaw pierwszej pomocy w oficjalnym sklepie Toyoty.

Na to pytanie niestety nie ma i nigdy nie będzie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od okoliczności, w których się znaleźliśmy, naszej wiedzy i przygotowania. Jeżeli jesteśmy świadkami sytuacji, w której dochodzi do zagrożenia czyjegoś życia prawo nakłada na nas obowiązek udzielenia pomocy ofiarom. W przypadku gdy tego nie zrobimy, podlegamy karze pozbawienia wolności do 3 lat. Oczywiście, nikt nie może wymagać od przypadkowego przechodnia czy kierowcy filmowego heroizmu.

Jak korzystać z apteczki gdy dojdzie do wypadku?

Jeżeli sytuacja zagraża bezpośrednio naszemu zdrowiu lub życiu, boimy się popełnienia błędu i pogorszenia stanu poszkodowanych, jesteśmy pod wpływem silnego stresu, lub z innych przyczyn nie jesteśmy w stanie zaangażować się w sytuację, której staliśmy się świadkami, wystarczającą pomocą będzie wykonanie telefonu pod numer ratunkowy (112 lub 999) i powiadomienie o zdarzeniu odpowiednich służb.

Dowiedz się więcej

Jak oszacować wartość rynkową samochodu? Jak oszacować wartość rynkową samochodu? Kryteria wyceny samochodu Jak wybrać swój pierwszy samochód? Jak wybrać swój pierwszy samochód? Zasady, które pomogą przy wyborze pierwszego auta Co zrobić po zatankowaniu złego paliwa do auta? Co zrobić po zatankowaniu złego paliwa do auta? Pamiętajmy, nie zawsze oznacza to od razu tragedię Praktyczne porady jak jeździć samochodem w zimę Praktyczne porady jak jeździć samochodem w zimę Bezpieczeństwo w warunkach zimowych Jak poznać, z której strony jest wlew paliwa Jak poznać, z której strony jest wlew paliwa Sprawdzisz to w prosty sposób Wyprzedaż rocznika - ile można zaoszczędzić na kupnie samochodu? Wyprzedaż rocznika - ile można zaoszczędzić na kupnie samochodu? Co warto wiedzieć o wyprzedaży rocznika? Parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych Parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych Miejsce dla niepełnosprawnych - aktualne przepisy Jak dbać o skórzaną tapicerkę w samochodzie? Jak dbać o skórzaną tapicerkę w samochodzie? Czyszczenie i pielęgnacja skórzanych powierzchni w aucie Jak bezpiecznie jechać po mokrej nawierzchni? Jak bezpiecznie jechać po mokrej nawierzchni? Kilka wskazówek, jak unikać niebezpiecznych sytuacji. Jak odłączyć i podłączyć akumulator? Jak odłączyć i podłączyć akumulator? Zobacz jak poprawnie podłączyć i odłączyć akumulator Jak poprawnie zmienić biegi w samochodzie? Jak poprawnie zmienić biegi w samochodzie? Poprawna zmiana biegów wpływa na nasze bezpieczeństwo i jej zużycie Jak poprawnie obliczyć spalanie swojego samochodu? Jak poprawnie obliczyć spalanie swojego samochodu? Sprawdź samemu rzeczywiste zużycie paliwa w aucie.