1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Nowa Toyota Land Cruiser wyróżniona w plebiscycie Topgear.com
8 grudnia 2023

Najnowsza Toyota Land Cruiser z nagrodą „Design Roku”

Topgear.com Awards 2023

W tegorocznym plebiscycie Topgear.com Awards 2023 nagrodą „Design Roku” została wyróżniona nowa Toyota Land Cruiser. Auto zachwyciło nowatorską interpretacją klasycznych kształtów legendarnych poprzedników. Toyota Land Cruiser 250 trafi do sprzedaży w 2024 roku.

Land Cruiser to legendarny model Toyoty, który od ponad 70 lat jest synonimem wytrzymałości, niezawodności i niesamowitych zdolności terenowych. Cieszy się on ogromną popularnością na całym świecie. Do tej pory sprzedano już ponad 11,3 mln egzemplarzy tej legendarnej terenówki!

Najnowsza, zaawansowana technologicznie generacja tego pojazdu stylistycznie powraca do swoich korzeni. Nawiązuje m.in. do kanciastych modeli z serii J7 oraz kultowej Toyoty FJ Cruiser. Za ponadczasowy wygląd nowa Toyota Land Cruiser została doceniona w tegorocznej edycji plebiscytu Topgear.com Awards 2023 tytułem „Design Roku”.

Tom Ford, redaktor naczelny Topgear.com, tak to podsumował:

„Na rynku faux-roaderów i traktorów Chelsea, wydaje się, że nowy Land Cruiser 250 zachowuje właściwą równowagę. Czerpiąc inspirację z przeszłości i nadając Land Cruiserowi bardziej atletyczne, prawdziwe i pełne charakteru oblicze, Toyota, szczerze mówiąc, dopięła swego”.

Ponadczasowy wygląd

Masywnym wyglądem i kanciastym kształtem karoserii nowy Land Cruisera powraca do korzeni. Zwężona dolna część nadwozia, ścięte narożniki oraz krótkie zwisy ułatwiają jazdę po bezdrożach.

Wnętrze nowej Toyoty Land Cruiser zachwyca funkcjonalnością. Uwagę zwraca horyzontalny układ przycisków i przełączników, z których łatwo korzystać zwłaszcza podczas jazdy w terenie. Nisko osadzona maska oraz obniżona linia szyb z większymi oknami bocznymi zapewniają kierowcy lepszą widoczność.

Nowa generacja auta ma 4925 mm długości, a rozstaw osi wynosi 2850 mm. Samochód będzie dostępny w wersji 5- lub 7-miejscowej.

Noa platforma GA-F

Projektanci nowej Toyoty Land Cruiser wykorzystali sprawdzone rozwiązania swoich poprzedników, łącząc je z nowoczesnymi technologiami. Stworzony na bazie platformy GA-F model zachowuje konstrukcję ramową, która w porównaniu z poprzednikiem jest sztywniejsza o 50%.

Nowy Land Cruiser zyskał elektryczne wspomaganie kierownicy (EPS), a także system rozłączania przedniego stabilizatora (SDM). Manewrowanie i prowadzenie po nierównościach stało się dzięki tym rozwiązaniom łatwiejsze, a właściwości jezdne w terenie znacznie się poprawiły.

Ulepszono też system Multi-Terrain Monitor, do którego dodano kamery oraz ekran w jakości HD, co dało kierowcy jeszcze lepszy pogląd na sytuację wokół samochodu i pod nim. System zmiennej charakterystyki napędu w zależności od terenu (Multi-Terrain Select) również został zmodyfikowany – automatycznie dopasowuje teraz osiągi do warunków na trasie.

Mocny silnik i limitowana wersja First Edition

Nowy Land Cruiser będzie dostępny z dynamicznym i oszczędnym turbodoładowanym silnikiem Diesla o pojemności 2,8 l i mocy 204 KM. Będzie on sparowany z 8-biegową automatyczną przekładnią Direct Shift. To połączenie pozwala pociągnąć przyczepę o masie do 3,5 t. Na początku 2025 roku oferta zostanie poszerzona o zelektryfikowany napęd z 48-woltowym układem mild hybrid.

W początkowym okresie sprzedaży w Europie dostępna będzie limitowana wersja First Edition. Powstanie tylko 3000 egz. tej odmiany Land Cruisera, którą będą wyróżniać m.in. okrągłe reflektory, a także dwukolorowe malowanie Sand lub Smoky Blue.