1. Świat Toyoty
 2. Nowości
 3. Toyota ogłosiła program grantowy
25 marca 2022

Toyota zapowiedziała nowy program grantowy dla start-upów

Zgłoszenia mogą nadsyłać także polscy przedsiębiorcy
Toyota Ventures przygotowała nowy program grantowy dla start-upów pracujących nad rozwojem nowych technologii produkcji i rozwiązań pomagających unowocześniać przemysł. Zwycięzca otrzyma finansowanie do 2 milionów dolarów. Zgłosić się do programu mogą firmy z całego świata, które są we wczesnej fazie rozwoju, a jednocześnie są gotowe zaprezentować działający prototyp.

Toyota Ventures ogłosiła rozpoczęcie trzeciej edycji programu grantowego dla start-upów z całego świata. W tym roku po finansowanie mogą się zgłaszać firmy, które opracowały projekty skalowalnych rozwiązań wprowadzających istotne innowacje do procesu produkcji i funkcjonowania fabryk.

Firmy, które zakwalifikują się do program grantowegou, będą mieli szansę zdobyć finansowanie z funduszu Toyota Ventures w wysokości od 0,5 miliona do 2 milionów dolarów. Projekty można składać do 31 maja 2022 roku. Program jest realizowany we współpracy z Toyota Manufacturing Project Innovation Center (MPIC) i Toyota Research Institute (TRI).

„W tegorocznej edycji programu chcemy wspierać utalentowane zespoły, pracujące nad rozwiązaniami, które sprawią, że w przyszłości fabryki będą bardziej inteligentne i zrównoważone. Przed branżą produkcyjną i łańcuchami dostaw stoi wiele wyzwań – to krytyczny moment, który my postrzegamy jako doskonałą okazję do innowacji. To także szansa dla start-upów ze śmiałymi pomysłami i rozwiązaniami, aby przyspieszyć transformację spod znaku Przemysł 4.0” – podkreślił Jim Adler, dyrektor zarządzający Toyota Ventures.

Toyota Ventures inwestuje w innowacje

Toyota Ventures pierwszą edycję programu grantowego zorganizowała w 2018 roku. Była ona dedykowana start-upom zajmującym się robotyką i zaowocowała inwestycją w firmę Elementary z Pasadeny w Kalifornii.

W 2020 program adresowano innowatorom działającym w branży inteligentnych miast połączonych w sieci. Finansowanie zdobyła wówczas kanadyjska firma YPC Technologies z Montrealu.

W 2022 roku Toyota Ventures zachęca do zgłoszenia młode firmy koncentrujące się na Przemyśle 4.0 i zrównoważonej produkcji. Do programu mogą zakwalifikować się zespoły, które spełniają następujące kryteria:

(1) zebrały do tej pory mniej niż 10 milionów dolarów dofinansowania,

(2) mogą zademonstrować działający prototyp,

(3) opracowały rentowny model biznesowy, który może zapewnić klientom rzeczywistą wartość.

Toyota Ventures poszukuje start-upy, którzy mogą zaprezentować nowatorskie rozwiązania takich w obszarach, jak:

 • Symulacje 3D,

 • Sztuczna inteligencja i komputerowe rozpoznawanie obrazów,

 • Roboty sterowane adaptacyjnie,

 • Druk 3D,

 • Rozszerzona rzeczywistość,

 • Autonomiczne roboty mobilne,

 • Redukcja śladu węglowego,

 • Roboty współpracujące,

 • Bezpieczeństwo cyfrowe,

 • Analityka danych,

 • Elektryfikacja i produkcja baterii,

 • Wydajność energetyczna,

 • Szkolenie i bezpieczeństwo pracowników.

Zgłoszenia online będą przyjmowane do 31 maja 2022 roku na stronie toyota.ventures. Specjaliści funduszu inwestycyjnego Toyoty będą oceniali projekty na bieżąco w miarę ich napływania, biorąc pod uwagę skład i funkcjonowanie zespołu, pomysł i zastosowane technologie oraz model biznesowy i strategię wejścia na rynek.

Fundusz inwestycyjny Toyoty

Toyota Ventures to fundusz inwestycyjny typu venture capital z San Francisco, który wspiera start-upy z całego świata za pośrednictwem swoich flagowych funduszy Toyota Ventures Frontier Fund i Toyota Ventures Climate Fund. Jego misją jest pomaganie start-upom w szybkim wprowadzaniu przełomowych technologii i modeli biznesowych na rynek. Spółka zarządza aktywami o wartości ponad 500 mln USD i posiada w swoim portfelu ponad 50 firm.